System operacyjny

Komentarze »Napisane Sierpień 8th, 2012 przez Informatyk Białystok
Kategorie: Komputery
Komputer stacjonarny - poprzednio opisałem ogólny hardware komputera i wspomnę o systemie operacyjnym. Większość z nas jest przyzwyczajona do systemów z rodziny Windows.
 • Windows 95, 98, ME czy 2000
  Wszystkie lub każdy z tych systemów powinien zostać zastąpiony przez Windows XP jeżeli nie ze względu na wygodę pracy to przynajmniej ze względu bezpieczeństwa.
 • Windows XP
  Należy pamiętać przy wyborze, że czasami jeszcze spotyka się programy do zarządzania czy wspomagania pracy firm pracujące pod DOS'em wtedy dobrym zastosowaniem jest Windows XP.
 • Windows 7
  System Windows 7 obecnie staje się tak popularny, że trudno go nie polecać. Praktycznie mało prawdopodobne staję się spotkanie urządzenia, które jeszcze z nim nie współpracują więc wygląda to na optymalny wybór. Pamiętajmy, że już mu drepcze po piętach następny z kandydatów i jeżeli nie będziemy wykorzystywać specjalistycznych i mało popularnych urządzeń peryferyjnych warto mieć go na pokładzie naszego komputera.
 • Windows 8
  Debiutuje już ale zapewne nie obsłuży wielu rządzeń peryferyjnych z powodu braku sterowników więc w tym przypadku należy się jeszcze zastanowić i wstrzymać do momentu kiedy developerzy zrobią przetasowania w swoich sterownikach.

Każdy produkt z rodziny Windows to koszt licencji i po drugie trudno jest obecnie zakupić system straszy niż Windows 7 w takim wypadku można pokusić się o którąkolwiek z dystrybucji Linux. Wadą będą braki w sterownikach do mało popularnych urządzeń i kompatybilność dokumentów w pakiecie Open Office w imporcie np z Microsoft Office XP. Nie wspominam tu o systemie MAC OS ze względu na małą popularność na polskim rynku i jego specjalistyczne zastosowanie np. w stacjach graficznych.

Linux a może Windows