MikroTik + modem GSM + HotSpot + Voucher

Komentarze »Napisane Lipiec 12th, 2015 przez Informatyk Białystok
Kategorie: MikroTik, Usługi Internetowe

Artykuł MikroTik + modem GSM + HotSpot zawiera informacje i przykładową konfigurację routera MikroTik w zakresie nawiązania połączenia GSM, PPTP, użycia DHCP oraz konfiguracji HotSpot.

Inspiracją wykonania HotSpot'a w oparciu o GSM był pobyt w ośrodku wczasowym, w którym znajdowało się ponad 20 domków ale niestety żaden nie miał dostępu do Internetu.

Zajmowaliśmy z przyjaciółmi kilka domków obok siebie, a że każdy miał ze sobą smartfona lub tablet więc uruchomienie HotSpot'a umożliwiającego sprawdzenie poczty czy FaceBook'a było wielką radością. Nam to tylko kilkanaście minut pracy a bilety można przecież wydrukować na lokalnej drukarce w recepcji lub hasła rozdać zapisane na kartce.

Kontynuując opis user-menagera przypominam o instalacji tego pakietu w MikroTik'u.

 • Logujemy się do user-manager'a
  http://adres_ip_bramy/userman
 • Pierwszym krokiem jest ustawienie limitów.
  Profiles -> Limitations
  Pamiętając, że GSM ma limity ustawiamy optymalne wartości. 500MB pobierania i 100MB wysyłania na kilka dni smartfonowi w zupełnie wystarczy.

  limit-user-manager-mikrotik
 • Kolejno ustawiamy profile w których dodajemy wcześniej zdefiniowane limity

  profiles-user-manager-mikrotik
  Ustawiamy ważność biletu na 1 dzień w polu Validity. Podsumowując bilet upoważnia do wielokrotnego logowania do naszej sieci HotSpot przez 24h licząc od pierwszego logowania i pobrania w sumie 500Mb lub wysłania 100MB danych.
 • Następnie dodajemy bilety

  Users -> Add -> Batch

  vouchers-user-manager-mikrotik
 • Warto też zmienić template. Poniżej prosty szablon
  Settings -> templates => Vouchers
  template-voucher-user-manager-mikrotik

Powyższe limitowane ustawienia pozwalają na wygenerowanie biletów do sytemu HotSpot dla optymalnego użycia operatora GSM z limitami.

W przypadku problemów z konfiguracją zawsze można zwrócić się do nas o pomoc przez formularz kontaktowy Sieci Komputerowe.

Zapraszamy do kolejnego artykułu, który opisuje modem USB oraz kody USSD.