Biuro, urządzenia peryferyjne, drukarki

Komentarze »Napisane Sierpień 17th, 2012 przez Informatyk Białystok
Kategorie: Urządzenia peryferyjne
Opisane w poprzednich artykułach minimum sprzętu potrzebnego do utworzenia sieci komputerowej rozszerzymy dzisiaj o urządzenia peryferyjne. Pierwszym z nich będą Drukarki.
  • Drukarka laserowa
    W większości przypadków wystarczy drukarka czarno-biała laserowa, koniecznie z modułem ethernet (kartą sieciową), który umożliwi podłączenie do sieci komputerowej. Pamiętajmy, że dokupienie takiego modułu jest praktycznie niemożliwe albo ekonomicznie nieopłacalne więc nie starajmy się na siłę instalować drukarki bez karty sieciowej np. ze względu na design.
    Drukarki nie drukują wiecznie, każda z nich posiada mniej lub bardziej ekonomiczne rozwiązanie obsługi tonera, znanego też z kopiarek. Rynek a w szczególności polski narzucił trend uzupełniania tonera za niewielkie kwoty zamiast kupowania nowego. Toner napełniony i wielokrotnie używany może nam brudzić kartki, nierównomiernie rozkładać jasność lub zostawiać paski. Rozpoczynając działalność warto mieć na uwadze, że koszt tonera nowego w zależności od modelu drukarki to 100-300pln czasami nawet więcej. Toner w zależności od pojemności pozwala na zadrukowanie około 8K kartek. Początkowa faza działalności powinna wzbudzić niechęć do zakupu drukarki kolorowej. Koszta obsługi są niewspółmierne wyższe a próby "doładowania" tonerów kończą się często rozczarowaniem przy wydruku. Papier firmowy kolorowy ładnie się prezentuje ale lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie go w drukarni.
  • Drukarka atramentowa
    Nie należy stosować w profesjonalnych zastosowaniach, głównie ze względu na jakość druku. Oczywiście są drukarki co mogą drukować jakość fotograficzną ale to mija się z celem ponieważ koszt zadrukowanej kartki przekracza 2pln kiedy drukarka laserowa często pozwoli drukować poniżej 20 groszy za kartkę formatu A4.